Bir Sarı Elbise Hikayesi

Bu bir elbise.. İnanın çok sıradan. Evet kaliteli bir kumaşı var, ama elbise işte, ne kadar sıradışı olabilir. Sarı, çiçekli, uzun bir elbise. Fiyat mı, pek de pahalı sayılmaz. Gel gelelim bu elbise ile yaşanılanlara. Bir hasır şapka taktım ve metrobüse bindim. Ya nasıl inandırsam ki, tüm gözler ama tüm gözler üzerimde. Neyse, köprüde indim, şöyle Beylerbeyi’ne doğru bir yürüdüm. O da ne! Şoförler kaza yapacak, yolcular cama yapıştı. Elbisem kadar sıradan bir kafeye oturdum, garsonlar kendi aralarında fısıldanıyor, gülüşüyor, servis yaparken sanki Barbados’ta Cuckoo ve uçan balık siparişi vermişim gibi ama alt tarafı çizgili bardak altlıklı bir bardak çay. Yetmedi gün bana, ilerleyen saatlerde bir de kızımın üniversite mezuniyet törenine gittim. Emin olun birçok veli çocuğundan çok benim elbisem ile ilgilendi.

Abartıyorum diye düşünülebilir. İnanın, samimiyetime güvenin, abartmıyorum. Peki bu kadar dikkat çekmek hoş mu, tabi ki değil. Ancak ben o gün bir çıkarım yaptım kendimce, bu beş yüzyıllık yaşımda. Elbisem zarif, elbisem ben, şapkam ise tamamen ben. Zarafet hala çok ama çok önemli ve insanları gülümsetiyor, kibarlaştırıyor, nazikleştiriyor. Etrafınıza pozitif ışıklar yayıyorsunuz ve size geri dönüyor, hokus pokus derken çizgili bardak altlığı paha biçilmez bir kristale dönüşüyor.

Giyinmek; örtünmek veya tam tersi soyunmak değildir. Bir yaşam şekli, kendimize olan saygımız ve başkalarına verdiğimiz değerdir aynı zamanda. Ortama göre seçilen kıyafetin dekoltesi, kısalığı veya uzunluğu, rengi ve dokusu aynı zamanda bizi biz yapan seçimlerdir. Moda değildir giyinmek, üzerinize sinen parfüm kokunuz kadar siz olmalıdır. Sizin renginiz, sizin dokunuz, sizin dekolteniz, sizin uzunluğunuz ya da kısalığınız. Kısacası kıyafetinizin markası ‘’siz‘’ olmalıdır. Sarı çiçekli elbiseli Süreyya olmak mümkün değil, çünkü o benim, ama siz pembe çiçekli Pınar, siyah ekoseli Demet, inci detaylı Sevil, şalvar pantolonlu Tezcan, basic tişörtlü İlayda, mor puantiyeli Seda olabilirsiniz. Belki mom jeans size çok yakışıyor, belki yakışmıyor. Siz ‘’siz‘’ arıyorsanız, biz buradayız.


163 görüntüleme3 yorum